Tutulmanın Genel Etkileri;

Tutulma İkizler – Yay aksında 4. ve 10. evlerde gerçekleşiyor. Dünya üzerinde ülkelerin toprakları(işgal altında bulunan yerler), topraktan elde edilen mahsuller ve yeraltı zenginlikleri, emlak sektörü ve fiyatlamalar, otoriter yaptırım gücüne sahip kişiler, hukuk ve yargı süreçleri hakkında gelişmeler yaşanacaktır. Otoriter kişilerin önüne ülkelerin ekonomisini canlandırmak için elindeki kaynakları doğru kullanım sağlayamazlarsa maddi manevi olabilecek kayıplar, dünya ekonomisini kötü yönde etkilemekle birlikte itibar kaybı ve komşu devletlerle iletişim problemi, sorunlar yaşayabilirler. Dünya üzerinde yaşanan salgın hastalıkla birlikte birçok tanınmış ve otoriter kişinin de hastalık haberlerini duyabiliriz. Yine dünya genelinde ulaşım ve eğitimle ilgili konularda düzenlemeler yapılacaktır ve yeni hayatımıza daha duyarlı teknolojik gelişmeler yaşanabilir. Eğitim alanında okullara pandemi nedeniyle yine kısıtlar gelecektir. Pandemiden memurlar, sağlıkçılar, polisler, işletmeler yine en çok etkilenenler olacaktır. Yine vergiler eklenebilir, artan faizler nedeniyle de maddi durum olumsuz yönde etkilenebilir.

Ekonomik gelişmeler tüm dünyayı doğrudan etkiliyor ve ani değişimlerle mevcut parasal dengeler değişmeye başlayacaktır. Karşılaşılan durumlara otoriter kişilerin iyi ya da kötü yönde gelişmeler elde etmesi verdikleri kararların kibir veya öfkeyle mi yoksa iyi niyet ve sakinlikle mi uyguladıklarına bağlı olarak değişecektir. Bu durum ülkeler arası hukuki ve ticari krizler doğurabilir. Ülkelerin müttefiklerinde önemli değişimler olabilir.  Politik süreçlerde çok başarılı olan ülkeler fayda sağlamasını da bilecektir. Dünya üzerinde sınırlarda yaşanan askeri hareketlilikler ve yönetimde kötü niyet ve ayrımcılıkla ilerleyen kişiler nedeniyle de ekonomik dengeler değişebilir. Dünyadaki önemli liderlerin geçmişte yaptığı gizli görüşmeler ve kayıtlar ortaya çıkabilir. Hatta bu iktidara muhalefet olan kişilerce yapılabilir. Liderler arasında finansal kaynaklar ve sömürge güçlerini kullanarak tartışmalar yaşanabilir. Ayrıca hukuki ve dini konularda halkı etkileyen sosyal medyada yankılanmalar yaşanabilir.

Tutulma anında ufukta Kova Burcu yükseliyor. Yönetici Satürn Oğlak Burcu’nda son derecelerinde ilerliyor. Ay Tutulmaları sonlanmaları anlatırken aynı zamanda yeni başlangıçların da sinyallerini gösterir. Ufukta yükselen Kova, bizi bireyselliğe, insan haklarına, yaşamda yer alan her canlıya saygılı olmaya doğru yönlendiriyor. Her bir bireyin kendi özgür alanı olması, her kişinin kendine has özellikleri ve farklılıklarıyla toplum içinde eşit haklara sahip olabilmesi gerektiğini vurguluyor. İnsanlık ve bilim adına yatırımların da artmasıyla önemli buluşlar yapılabilecektir. Sağlık alanında solunum yolları, damarlar, sinir sistemi, bel bölgesi ve nörolojiyle ilgili hastalıkların tedavisinde önemli teknolojik gelişmeler yaşanabilir. Kullanılmış maddelerden dönüştürülerek yeniden enerji sağlamak ve kaynaklarımızı daha verimli kullanmamız gereken yeni bir hayata doğru sürükleniyoruz.

Tutulmanın Türkiye’ye Etkileri;

Tutulma; Türkiye’nin 6-12 aksında gerçekleşecek. Salgın hastalıklar ve kontrolümüzde olmayan nedenlerle gençlerin ve çocukların eğitimlerine uzaktan devam etme nedenleri ve ülke ekonomisinin durumunun zorda oluşunu perçinliyor. Ayrıca sokağa çıkma yasaklarının derecesi kademeli olarak artmaya devam edecektir. Eğitim sektörü, sanat, eğlence ve spor camiasındaki kısıtlamalar ülke halkının sağlığını ve düzenini koruyalım derken ülke içişleriyle fazla meşgul olacağından, dışişlerinde müttefikleriyle arasında dengeyi sağlamakta zorlanabilir. Çocuklar ve gençler, sanat ve spor camiasından çok fazla kişinin hastalık haberini duyabiliriz. Alınan tedbirlere halk tepki göstererek otoriteyi zor durumda bırakabilirler.

Kendi üretimimizi azaltıp yurt dışından ithal ürün kullanımını gün geçtikçe arttırmış olmak ülke ekonomisini ve istihdamı da negatif yönde etkiliyor. İktidarın geliştirdiği finansal planın ve diğer ülkelerle ilişkilerin onlara göre normal şartlar altında iyi bir plan gibi görünmesine rağmen gelmekte olan yeni dünya düzenine uygun ve esnek olmayışı hükümeti yeni yasalar ve tercihlere yöneltmek durumunda kalacaktır. Bu nedenle ani kararlarla şuan ki kurulu hükümette önemli bakanlıkların değişimi devam edebilir ve erken seçim gündeme gelebilir.  

İktidara muhalefet yeni partiler veya iş birlikleri yapılarak halkın umutlarına, inançlarına, beklentilerine uygun vaatlerde bulunacaklardır. Hükümetin askeri, siyasi, sosyal ve sağlık alanındaki edindiği bilgi ve tecrübeyle mücadele edişi ve fikirlerini net bir şekilde uygulamaya koyamayışı kontrolü sağlama konusunda hayal kırıklığı yaşatabilir, çünkü evdeki hesap çarşıya uymayacak.

Ülkemizin diğer ülkelerle olan karşılıklı görüşmelerinde dost gibi görünenlerin düşmanlık ettiğini, düşman gibi olanların da dost olabileceğini anlayabiliriz.  Ticari ve politik ilişkilerimizde gecikmeler ve ambargolar konabilir.

Farklı görüşlere sahip sosyal gruplar arasında tartışmalara şahit olabiliriz.

Tutulma anındaki Uranüs komşularla ilişkiler, globalde borsa, döviz ve kıymetli madenlerin hızlı gelişen olaylarla çok fazla iniş-çıkış göstermesi yönetimi dışişleri ve hukuki ilişkilerimizi, ticareti doğrudan etkilemektedir. Türk milletini ve otoriteyi beklenmeyen olaylarla maddi kazanç ve kayıplarımızda, eğitim, komşu ve müttefiklerle ilişkiler, ulaşımla ilgili konular, halkın sağlığı ve güvenliği, maddi kaynaklarımızla ilgili olarak seçimlere ve değişime zorlamaktadır. Tüm bu konularda iktidarın eksin yönlerini ve yoksunluklarını daha görünür kılacak. Diğer ülkelerle tutumu da bunu tetikleyecektir. Ayrıca dijital paralar da daha etkin şekilde kullanılacaktır. Başta karmaşa, belirsizlik ve kaos gibi görünse de aslında bilgi ve teknolojiyle yeni bir düzene doğru gitmemizi kolaylaştıracaktır. Ayrıca şiddetli yağışlar ve toprak hareketlilikleri yaşamamız mümkündür.

BURÇLARA GÖRE ETKİLERİ;

YÜKSELEN KOÇ;

Tutulma; iletişim, yakın çevre ilişkilerinizi, hukuki konular ve eğitim hayatınızı yansıtan alanda gerçekleşiyor. Kardeşleriniz, komşularınız ve yakın akrabalarınızla güzel ilişkiler içinde olacağınız bir dönem. Çevrenizdeki kişilerden haberler alabilirsiniz. El becerilerinizi ya da zihinsel alıştırmaları destekleyecek hobiler edinebilirsiniz. Seyahat planları yapabilir ya da seyahat edebilir, taşınma planlayabilir ya da gerçekleştirebilirsiniz. Araba alım-satım, kredi, vergi ödemeleri, sigorta gibi konular gündeminizde olabilir.  Hesapta olmayan harcamalar yapabilirsiniz. Yeni bir eğitime başlayabilir, eğitim hayatı devam edenlerin öğretim hayatında değişiklikler yaşanabilir. Özellikle öğrenciler için yabancı dil, iletişimi ve sayısal konuları içeren derslerde eksikliklerini daha kolay çalışarak çözümleyebilirler. Birçoğunuz uzun süredir kariyer hayatı, gelirleri ve çalıştığı ortamdaki yönetimde değişimler yaşıyor. Yıl sonuna kadar bu etkiler devam edecektir.

YÜKSELEN BOĞA;

Tutulma; maddi kaynaklarınız ve borçlar alanında gerçekleşiyor. Ev, araba, arsa gibi alım satım planlarınız varsa gerçekleştirebilirsiniz. Kredi çekebilir ya da borçlarınızı kapatabilir var olan krediniz varsa yeniden yapılandırabilirsiniz. Beklediğiniz bir yerden para gelebilir ya da borcunuz varsa yakınlarınızdan destek görebilirsiniz. Dış görünümünüzde değişime ihtiyaç duyabilirsiniz. İkili ilişkileriniz, ailenizle olan iletişiminiz, onlarla iyi vakit geçirmeniz size iyi hissettirecektir. Bu dönemde ilişkilerinizde tartışmalar ani iniş çıkışlar ve olumlu veya olumsuz bir sonuca bağlayan hızlı kararlar almanız mümkündür. Sakin kalmak, mantıklı kararlar vermenizi sağlayacaktır. İş ortamında da ani değişimler ya da iş değişikliği yapma isteğiniz olabilir.  Uzun süredir hayatı sorgulayabilir, kariyer yaşamınızda sınanıyor gibi hissediyor olabilirsiniz. Kariyer yaşamınızda değişim ve dönüşümler devam ederken düşmanlık edenlere karşı dikkatli olmanız gerekebilir. Esnek planlar yaparak, kontrol dışı gelişen olaylara karşı kendinizi korumak isteyebilirsiniz.

YÜKSELEN İKİZLER;

Tutulma; genel sağlık durumunuz, yaşam enerjiniz ve ilişkiler alanında gerçekleşiyor. Kronik hastalığı olanlar kendilerini bu dönemde korumaları gerekebilir. İş değişimi/görüşmesi planlayanlar ya da maddi konularla ilgili önemli görüşmelerde dış görünümünüz, kıyafetiniz duruşunuz, tavrınız istediğinizi karşı taraftan elde etme konusunda çok etkili olacaktır. Ayrıca sosyal ortamda tanıştığınız kişiler ya da iş bağlantılarınızı kullanmak size fayda sağlayacaktır. Var olan borçlarınızı kapatmanız, yeni bir kredi veya borçla ilgilenmek yerine kendi kaynaklarınız ve varsa eşinizin kaynaklarını tutumlu kullanmayı denemeniz gerekebilir. Yeni kişilerle tanışabilir, sosyal çevrenizi genişletebilirsiniz. Geleceğe yönelik hedeflerinizi gerçekleştirmenizde tecrübe edindiklerinizi uygulamaya koyabilirsiniz, size danışmanlık edecek kişilerle bir araya gelebilir ve hayata umutla bakabilirsiniz. Kapalı ortamlarda insanlarla olan temasınıza dikkat etmeli sağlık yönünden kendinizi korumaya özen göstermelisiniz. Yakın çevrenizden sırlar duyabilirsiniz. İkili ilişkilerinizde önemli kararlar verebilirsiniz ya da ciddi bir ilişkiye başlayabilirsiniz.

YÜKSELEN YENGEÇ;

Tutulma; iş hayatı, sağlık, rutinler ve iç dünyanızı anlatan alanda gerçekleşecek. Sağlık konusunda kendinize ekstra özen göstermeniz gerekebilir. Zararlı alışkanlıklarından kurtulmak isteyenler için bu tutulma harika bir zamandır. İlişkilerinizde ve iş yaşamınızda sizi engelleyen sorunlar yaşamanıza neden olabilen durumlara karşı bir süre kendinizi geri planda tutabilirsiniz. Durum değerlendirmesi yaparak ruhsal yönden kendinizi şifalandıracak iyi hissettirecek şeylerle ilgilenebilirsiniz. Enerjinizi toplayarak bilgi, beceri ve tecrübelerinizi işinize yansıtabilir ve üstlerinizden destek görebilirsiniz. Ebeveyn Yengeçlerin çocuklarının eğitimi onlarla olan iletişimlerinde ve planlarında değişimler olabilir. Bekar Yengeçler aşk ve ilişkileri konusunda spekülasyonlara açık bir dönemde olduklarından beklenmedik tanışmalar ve ilişkiler içinde kendilerini bulabilir ya da ani bitişler yaşayabilir.

YÜKSELEN ASLAN;

Tutulma; eğlence, aşk, çocuklar, gelecek planları, grup ve organizasyonlarla olan ilişkilerinizi yansıtan alanda gerçekleşecek. Evliler çocuk sahibi olmak isteyebilir ya da isteğiniz varsa güzel sonuç alabilirsiniz. Ebeveyn Aslanlar çocuklarıyla kaliteli zaman geçirebilir, dış dünyayı onlara baktıkları çerçeveden daha eğlenceli halde aktararak çocuklarının yeni becerilere sahip olmasını sağlayabilirler.

Sosyal çevrenizden ve arkadaşlarınızdan sakladığınız herhangi bir konu ortaya çıkabilir. Ev ve iş yaşamınızda çözümlemeniz gereken krizlerle karşılaşabilirsiniz. Kendinizi hazırlıksız yakalandığınız değişimlerle daha disiplinli bir yaşama adaptasyon sağlayabilirsiniz. Teknolojiden faydalanarak ev ortamınızda pratik ve eğlenceli değişimler yapabilirsiniz.

YÜKSELEN BAŞAK;

Tutulma; ev, aile, yuvanız, toplum önündeki duruşunuz, kariyer hayatınız alanında gerçekleşiyor. Kendinize yaşam yolunuzda yeni hedefler belirleyebilir, çalıştığınız işte terfi beklentiniz varsa gerçekleşebilir ya da maaşınızda artış olabilir. İçten içe duygusal anlamda kendinizi huzursuz hissedebilirsiniz. Aile büyüklerinden iş ortamında otoriter kişilerden özellikle kadın figürlerden destek alabilirsiniz. Bir proje ya da sosyal bir ortama dahil olabilirsiniz. Bir anlaşma imzalayabilirsiniz. Kısa seyahatler yapabilir ya da kısa eğitimler alabilirsiniz. Yakın çevreniz ve kardeşlerinizle ilişkilerinizde krizli durumlar yaşanabilir. Kontrol dışı gelişen olaylar genel moral durumunuzu etkileyebilir. Sakin ve sabırlı olmanızı gerektiren durumlar yaşayabilirsiniz.

YÜKSELEN TERAZİ;

Tutulma; yakın akrabalar, komşular, inançlar, eğitimler, yolculuklar, hukuki konular alanınızda gerçekleşecek. Öğrenim hayatına devam etmek isteyenler yabancı dil, yeni bir iş imkanı ya da alanında uzmanlaşmayı sağlayan yeni bir eğitime başlayabilirler. İş ve kariyer yaşamıyla ilgili hukuki bir süreç varsa sonuçlanabilir. İş nedeniyle yolculuklar gündeme gelebilir. Yakın çevreniz, komşularınız veya kardeşleriniz varsa eşinizin akrabalarıyla ilgili haberler alabilirsiniz. Harcamalarınız artabilir ya da beklediğiniz bir yerden para gelebilir. İsteklerinizi ön plana çıkararak ilişkilerinize yön verebilirsiniz. İstemeden de olsa karşı tarafa yada ilişkinize zarar verdiğinizi düşünebilirsiniz. Güven ilişkilerinizin ana konusu olabilir.

YÜKSELEN AKREP;

Tutulma; doğrudan ve dolaylı sahip olduğunuz kaynaklarınız ve giderleriniz, vergi, miras, krediler, psikolojik ve ruhsal konular alanında gerçekleşiyor. Eşinizin, ailenizin ya da ortak sahip olduğunuz bir gelir ya da kredi vasıtasıyla ev/araba alma söz konusu olabilir. Yine ortak gelirle yolculuk veya eğitim masrafları karşılanabilir. İş ortamında yabancı kişilerden destek görebilirsiniz. İş ve kariyer konularında kibirli davranmadığınız sürece istediğinizi alabilecek güce sahip olacaksınız. Hayatınızda yeni başlangıçlar yapmak adına fiziksel, ruhsal ve psikolojik açıdan arınmak, kendinizi hazırlamak, spiritüel konulara yönelmek için güzel bir dönemdir.

YÜKSELEN YAY;

Tutulma; motivasyonlarınız, genel sağlık durumunuz, eyleme geçiş şekliniz, ilişkiler ve ortaklık alanında gerçekleşecek. İlişkisi olanlar evlenebilir ya da evlilik kararı alabilir, bekar olanlar ciddi bir ilişkiye başlayabilirler. Herhangi bir hastalığı olanlar bu konuda uygun tedaviyi bulabilirler. Çocuk sahibi olmak isteyenler uygun bir tedavi yöntemi deneyebilir ya da sürpriz gelişmeler yaşayabilirler. Sadece kadın erkek ilişkisi olarak değil, dostunuz, rakibiniz, düşmanınız olan kim varsa onlarla ilgili kadersel etkiler yaşayabilirsiniz. İlişkinizin kaderini değiştirecek bazı kararlar alabilirsiniz.  Mahkemeyle bağlantılı bir durumunuz varsa sonuçlanabilir. Yakınlarınıza danışmanlık edebilir onları destekleyebilirsiniz. İş ve kariyer yaşamınızda değişimler yaşamanız mümkündür. Kişisel gelişim ve yaşama bakışınızı inançlarınızı etkileyecek şeylerle ilgilenebilirsiniz.

YÜKSELEN OĞLAK;

Tutulma; sağlık durumu, rutinler, iş yaşamı, rüyalar, iç dünyanızı anlatan alanda gerçekleşecektir. Çalışma ortamınız ve günlük yaşamınızın, ilişkilerinizin yarattığı stres ve sorunlar sizin tavır ve davranışlarınızın da değiştirmeniz gerektiğini gösterebilir. Bu konularda uzun zamandır zorlandığınız için fiziken ve ruhen yorgun hissedebilirsiniz, iletişimsel sorunlarınız varsa bunları çözümleyebilirsiniz. Beslenme şekliniz günlük alışkanlıklarınızda değişiklik yapmanız gerekebilir. Bir süre insanlardan uzaklaşmak isteyeceğiniz, inzivaya çekilerek dinlenmek isteyebilirsiniz. Geçmişten bugüne getirdiğiniz bilinçaltınızda yer etmiş konuların üzerine giderek ruhunuzu iyileştirecek şeylerle ilgilenmek size iyi gelecektir. Mevsim itibariyle de hastalığa yatkın bir süreçte olduğunuz için sağlığınıza dikkat etmeniz gerekebilir. Kendinizi riske atacak bir borca girmemeniz yararınıza olur.

YÜKSELEN KOVA;

Tutulma; çocuklar, eğlence, sosyal çevre ve gelecek planları, arkadaşlar ve kariyer gelirleri alanınızda gerçekleşiyor. Kontrolünüzde olmayan toplumsal olaylar ve bilinçdışı konulara karşı çok fazla duyarlı oluşunuz ruhen ve bedenen sizi etkiliyor ve değişime zorluyor. Aynı zamanda ev ve iş ortamınız, iş arkadaşlarınızın değişimi ya da otorite figürlerinin değişimi olabilir. Uzun zamandır beklediğiniz önemli bir eğitim, sınav ya da anlaşmayı sonunda yapabilir, belirlediğiniz hedeflerinizden birini gerçekleştirebilirsiniz, beklentileriniz karşılanabilir. Seyahat edebilir, eğlence ve tatil isteğiniz olabilir. Çocuk beklentisi olanlar bu konuda tedavi olmaya karar verebilir ya da evliler çocuk sahibi olmak isteyebilirler. Yeni sosyal ortamlara girebilir, evliyseniz eşinizin arkadaşlarıyla görüşebilir, bekarsanız eğlenceli ve sosyal ortamlarda yeni kişilerle tanışabilir ve ilişkiye başlayabilirsiniz.

YÜKSELEN BALIK;

Tutulma; ev, aile, yuva, aile büyükleri, ebeveynler, iş ve kariyer hayatı alanınızda gerçekleşecek. Çocuk sahibi olanlar çocuklarıyla daha çok iletişim halinde olarak kaliteli zaman geçirebilirler. Geçmişte hasır altı edilmiş konular, en derindeki duygular gün yüzüne çıkabilir. Hayata bakış açınızı, prensiplerinizi, ideallerinizi ve yaşamdaki hedeflerinizi etkileyen değişimler yaşayabilirsiniz. Kariyer yaşamınızda uzun süreli bir eğitim veya sınav sonucu gelebilecek terfi/yükseliş ve kariyer gelirlerinizde artış olabilir. Parasal anlamda iyileşmeler görülüyor ancak Mars 7 Ocak’a kadar size fazla harcamalar yaptırabilir. Sizin veya aile bireylerinin taşınma yer değiştirme söz konusu olabilir.


Sinem Akbal

İleri Seviye Öğrencisi


Lütfen Bekleyin